  • 10AS066N2F40E2SG
10AS066N2F40E2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N2F40E2SG
HK JDW NO:
386-10AS066N2F40E2SG
Datasheet:
10AS066N2F40E2SG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.It has been assigned a package 1517-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements.Housed in the state-of-art Tray package.588 I/Os in total are included in this SoC part.It is recommended to use a 0.9V power supply.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.At least 0.87V can be supplied as a power source.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.Using this SoC chip, you have the option of having 588 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.This SoC chip is equipped with 588 inputs for the user to choose from.The logic SoC features 660000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS066N2F40E2SG System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Wireless sensor networks
  • DC-input BLDC motor drive
  • Level
  • ARM processors
  • Test and Measurement
  • Measurement testers
  • Networked Media Encode/Decode
  • Industrial
  • Industrial transport
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N2F40E2SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    588
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    588
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm