  • 10AS027E3F27I2LG
10AS027E3F27I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E3F27I2LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS027E3F27I2LG
Package:
Datasheet:
10AS027E3F27I2LG
Description:
672 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V rating is recommended.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.Using this SoC chip, you have the option of having 240 outputs.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.A SoC chip with 240 inputs is available.In logic system on chips, there are 270000 logic cells.A temperature increase over 100°C may compromise the performance of this SoC on chip.If the temperature falls below -40°C, this system on a chip SoC could malfunction.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027E3F27I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Remote control
  • Transmitters
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Test and Measurement
  • RISC-V
  • Flow Sensors
  • CNC control
  • Fitness
  • ARM Cortex M4 microcontroller
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E3F27I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    240
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm