  • 10AS027E2F29E1SG
10AS027E2F29E1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E2F29E1SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS027E2F29E1SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027E2F29E1SG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.The manufacturer assigns this system on a chip with a 780-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is a member of the Arria 10 SX series.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 270K Logic Elements.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.This SoC part has a total of 360 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.Power supply should be at least 0.87V.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.It is really beneficial to have system on a chip since there are 780 terminations in total.Likewise, it has a remarkable system on a chip capability, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip with 360 outputs is available.A power supply of 0.9V is required.There are 360 inputs available on the SoC chip.The logic system on chips contain 270000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027E2F29E1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Smart appliances
  • Personal Computers
  • ARM support modules
  • Mobile market
  • Level
  • Transmitters
  • System-on-chip (SoC)
  • POS Terminals
  • Vending machines
  • Keyboard
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E2F29E1SG
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 270K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm