  • 10AS022E4F29E3LG
10AS022E4F29E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022E4F29E3LG
HK JDW NO:
386-10AS022E4F29E3LG
Datasheet:
10AS022E4F29E3LG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 288 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).There is a 780-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 288 I/Os in total.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.Having 780 terminations in total makes system on a chip possible.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.There is the option to have 288 outputs on this SoC chip.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.The SoC chip offers 288 inputs.Logic system on chips features 220000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS022E4F29E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • AC drive control module
  • Healthcare
  • Central alarm system
  • Automotive
  • CNC control
  • Measurement tools
  • Servo drive control module
  • Special Issue Information
  • Digital Media
  • DC-input BLDC motor drive
Step5Bar-code shipping tag
10AS022E4F29E3LG
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm