  • 10AS022E4F27E3LG
10AS022E4F27E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022E4F27E3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS022E4F27E3LG
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS022E4F27E3LG
Description:
672 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 240 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 672-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~100°C TJ on an average.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.240 I/Os are included in this SoC part.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.Having 672 terminations in total makes system on a chip possible.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip with 240 outputs is available.System on chip requires 0.9V power supplies.The SoC chip offers 240 inputs.System on chips of logic are comprised of 220000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS022E4F27E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Published Paper
  • Vending machines
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Wireless sensor networks
  • Automotive gateway
  • Robotics
  • Fitness
  • sequence controllers
  • Defense
  • Automated sorting equipment
Step5Bar-code shipping tag
10AS022E4F27E3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    240
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 220K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    220000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm