  • 10AS022E3F29I2LG
10AS022E3F29I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022E3F29I2LG
HK JDW NO:
386-10AS022E3F29I2LG
Datasheet:
10AS022E3F29I2LG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 288 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.The manufacturer assigns this system on a chip with a 780-BBGA, FCBGA package.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.Total I/Os on this SoC part are 288.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.There are 780 terminations in total and that really benefits system on a chip.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There are 288 outputs available on this SoC.System on chip requires 0.9V power supplies.288 inputs are available on the SoC chip.The logic system on chips contain 220000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS022E3F29I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Microprocessors
  • Temperature Sensors
  • Personal Computers
  • Networked sensors
  • sequence controllers
  • Wireless networking
  • External USB hard disk/SSD
  • Flow Sensors
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Print Special Issue Flyer
Step5Bar-code shipping tag
10AS022E3F29I2LG
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm