  • 10AS022C3U19E2LG
10AS022C3U19E2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022C3U19E2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS022C3U19E2LG
Package:
484-BFBGA
Datasheet:
10AS022C3U19E2LG
Description:
484 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 192 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.Assigned with the package 484-BFBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.This SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements and that is something to note.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.192 I/Os are included in this SoC part.It is recommended to use a 0.9V power supply.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.As a result, there are 484 terminations in total, which does really benefit system on a chip.Likewise, it has a remarkable system on a chip capability, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There is the option to have 192 outputs on this SoC chip.System on chip requires 0.9V power supplies.There are 192 inputs available on the SoC chip.A logic SoC has 220000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS022C3U19E2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial
  • Automated sorting equipment
  • Temperature Sensors
  • Deep learning hardware
  • ARM processors
  • PC peripherals
  • Defense
  • Industrial AC-DC
  • Networked sensors
  • AC-input BLDC motor drive
Step5Bar-code shipping tag
10AS022C3U19E2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    484-BFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    192
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    192
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 220K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    220000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm