  • 10AS016E4F29E3LG
10AS016E4F29E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS016E4F29E3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS016E4F29E3LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS016E4F29E3LG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 288 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).The manufacturer assigns this system on a chip with a 780-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 160K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.288 I/Os are available in this SoC part.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.Having 780 terminations in total makes system on a chip possible.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 288 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.A SoC chip with 288 inputs is available to the user.There are 160000 logic cells in the logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS016E4F29E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Avionics
  • Robotics
  • Measurement tools
  • Digital Media
  • Special Issue Information
  • AC-input BLDC motor drive
  • Microprocessors
  • Published Paper
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • System-on-chip (SoC)
Step5Bar-code shipping tag
10AS016E4F29E3LG
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    288
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    288
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 160K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    160000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm