  • 104PPB162K
104PPB162K
advertisement
Manufacturer No:
104PPB162K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-104PPB162K
Package:
Radial
Datasheet:
104PPB162K
Purchasing and Inquiry
104PPB162K Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 1.083 27.50mm.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.
104PPB162K Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V
104PPB162K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 104PPB162K applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • Audio/video equipment
  • Test and measuring equipment
  • Global positioning systems
  • VCO's
  • Filtering
  • Snubbering
  • Matching networks
  • IGBT
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
104PPB162K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PPB
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.551W 32.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 650
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    650V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm