  • 101C652T250CE1B
101C652T250CE1B
advertisement
Manufacturer No:
101C652T250CE1B
HK JDW NO:
192-101C652T250CE1B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
101C652T250CE1B
Description:
101C 6500μF Capacitor Bulk Chassis Mount 6480mA 2.500Dia 63.50mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
101C652T250CE1B
    Select All
  • Capacitance
    6500μF
  • Terminal Pitch
    28.58mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    1.125 28.58mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Leakage Current
    1.91213mA
  • Ripple Current
    6480mA
  • Positive Tolerance
    50%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    26.6 mΩ
  • Diameter
    64.11mm
  • Height Seated (Max)
    5.187 131.75mm
  • Length
    130.942mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    101C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm