  • 101C133U050AB2B
101C133U050AB2B
advertisement
Manufacturer No:
101C133U050AB2B
HK JDW NO:
192-101C133U050AB2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
101C133U050AB2B
Description:
101C 13000μF Capacitor Bulk Chassis Mount 4680mA 1.375Dia 34.93mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
101C133U050AB2B
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    101C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    13000μF
  • Terminal Pitch
    12.7mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    1.20934mA
  • Ripple Current
    4680mA
  • Positive Tolerance
    75%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    17.5 mΩ
  • Diameter
    35.54mm
  • Height Seated (Max)
    3.187 80.95mm
  • Length
    80.142mm