  • 100YXH47MT810X12.5
100YXH47MT810X12.5
advertisement
Manufacturer No:
100YXH47MT810X12.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100YXH47MT810X12.5
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
YXH 47μF Capacitor 20% 162.5mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
100YXH47MT810X12.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    YXH
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    162.5mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Diameter
    10mm
  • Length
    12.5mm