  • 10064555-392210HLF
10064555-392210HLF
advertisement
Manufacturer No:
10064555-392210HLF
HK JDW NO:
44-10064555-392210HLF
Description:
YLL-U Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 39 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
10064555-392210HLF
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    YLL-U
  • Published
    2011
  • Feature
    Solder Retention
  • Number of Positions
    39
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    39
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Beige
  • Length
    13.5mm
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.037 0.95mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic, Halogen Free
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C