  • 10022753-013LF
10022753-013LF
advertisement
Manufacturer No:
10022753-013LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10022753-013LF
Package:
Datasheet:
Description:
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 13 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
10022753-013LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Nickel Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Clincher™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Positions
    13
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    13
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.7mm
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Tin
  • Mating Information
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Blue
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Mating Cycles
    100
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Receptacle
  • Locking Feature
    Latch Lock
  • Height
    15.5mm
  • Length
    37.85mm
  • Width
    2.54mm
  • Contact Finish Thickness
    100.0μin 2.54μm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm