  • 0402AS-018J-01
0402AS-018J-01
advertisement
Manufacturer No:
0402AS-018J-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-0402AS-018J-01
Package:
0402
Datasheet:
0402AS-018J-01
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402AS-018J-01
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    18 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    420mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.1GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    25
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    230mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.018 µH