  • ZXMS6006DGQ-13
ZXMS6006DGQ-13
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6006DGQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXMS6006DGQ-13
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ZXMS6006DGQ-13
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q101 Series TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
ZXMS6006DGQ-13 Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).This file is included in package TO-261-4, TO-261AA.Surface Mount is the mounting type of the LED driver.General Purpose is the switch type it owns.Ensure reliable operation by setting the temperature to -40°C~125°C TA.The LED driver has a total of 1 outputs.Operation is based on a supply voltage of 3.3V 5V.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.The lighting driver has Auto Restart features.2.8AV is the maximum output of the LED driver.These electrical components are part of the Automotive, AEC-Q101 series.
ZXMS6006DGQ-13 Features
ZXMS6006DGQ-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6006DGQ-13 Power Switches ICs applications.
  • Various applications equipped with buttons
  • Notebook and Tablet Computers
  • Solid State Drivers
  • PC Card Hot Swap
  • HDD, SSD
  • Hot Swap
  • Mobile Communication Devices
  • Wearable Devices
  • Smart Phones, Feature Phones
  • USB Power Distribution
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6006DGQ-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    2.8A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Rds On (Typ)
    75m Ω