  • VNLD5300-E
VNLD5300-E
advertisement
Manufacturer No:
VNLD5300-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNLD5300-E
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VNLD5300-E
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET III?, VIPower? Series VNLD5300 8 Pin 5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VNLD5300-E Overview
It is package in Tube case.It is included with the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package as well.Mounting type Surface Mount is selected for the LED driving board.It owns the General Purpose switch type.The temperature should be set to -40°C~150°C TJ to ensure reliable functioning.A voltage of Not Required is used to power it.Voltage output is N-Channel volts at maximum.It is equipped with Auto Restart, Status Flag features.The VNLD5300 family contains this object.In total, there are 8 terminations.During operation, the 8 pins are used.As far as functions are concerned, the lighting driver has 1.As a result, the maximum output current is reduced to 2A in order to meet the operation requirements.High efficiency is possible when the supply voltage is set to 5V.It is positioned in the direction of Surface Mount.There is an electrical component included in the OMNIFET III?, VIPower? series.The maximum supply voltage is set to 5.5V.Normal operation requires a voltage above 4.5V for the supply voltage.It requires 65μA current to operate.There are 2 drivers associated with the part.
VNLD5300-E Features
Supplied from 5V
VNLD5300-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNLD5300-E Power Switches ICs applications.
  • Low Voltage I/O System Power
  • Portable Devices
  • Notebook PC
  • Hot Swap
  • Wireless/Networking Cards
  • Solid-State Drives
  • Mobile Communication Devices
  • Handheld Devices
  • USB Power Distribution
  • Gaming
Step5Bar-code shipping tag
VNLD5300-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PREVIEW (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET III™, VIPower™
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    VNLD5300
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    2A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    On/Off
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    65μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    36V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
  • Number of Drivers
    2
  • Rds On (Typ)
    300m Ω
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm