  • ZXMS6006DT8TA
ZXMS6006DT8TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6006DT8TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXMS6006DT8TA
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ZXMS6006DT8TA
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET? Series 8 Pin 8-SMD, Gull Wing
Purchasing and Inquiry
ZXMS6006DT8TA Overview
A Tape & Reel (TR) is used to package it.It's included in the 8-SMD, Gull Wing package.Surface Mount is the mounting type of the LED driver.General Purpose is the switch type it owns.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~125°C TA.A voltage of 3.3V 5V is used to power it.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.As far as features are concerned, the LED driving board has Auto Restart.A total of 8 terminations have been found in it.The 8 pins are used for the operation of the system.To meet the operation criteria, the maximum output current drops to 13A.The LED driving board is mounted in the way of Surface Mount.As a result, it has a total of 8 pins.There is 75mOhm resistance on the LED driver.This electrical component is included in the Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET? series.By using this lighting driver, it is also possible to produce HIGH RELIABILITY, LOGIC LEVEL COMPATIBLE.Total, there are 2 elements.The LED driver has SWITCHING transistor applications.
ZXMS6006DT8TA Features
Resistance of 75mOhm
Additional features like HIGH RELIABILITY, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Transistor applications such as SWITCHING
ZXMS6006DT8TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6006DT8TA Power Switches ICs applications.
  • Set-top-box
  • Various applications equipped with buttons
  • Wireless/Networking Cards
  • Notebook PC
  • Portable GPS
  • Telecom and Network Systems
  • Mobile Communication Devices
  • Smartphone and PDA
  • Portable Music Players
  • Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6006DT8TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    75mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Max Power Dissipation
    2.13W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    13A
  • Number of Elements
    2
  • Interface
    On/Off
  • Output Configuration
    Low Side
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.13W
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    8.6 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Output Current per Channel
    2.8A
  • Rise Time
    18μs
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Fall Time (Typ)
    15 μs
  • Turn-Off Delay Time
    34 μs
  • Continuous Drain Current (ID)
    2.8A
  • Threshold Voltage
    1V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    5V
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On (Typ)
    75m Ω
  • Drain to Source Resistance
    75mOhm