  • ZXBM2004Q16TA
ZXBM2004Q16TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXBM2004Q16TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXBM2004Q16TA
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXBM2004Q16TA
Description:
14.5mA mA Motor Drivers 600mV V
Purchasing and Inquiry
ZXBM2004Q16TA Overview
The design contains a Tape & Reel (TR)package.A 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)case is included with the part.Drivers controllers is recommended to mount the part by Surface Mount.In this case, it is appropriate for the component connected to Fan Controller.4.7V~18V volts can be supplied by the device.A range of -40°C~110°C TAis available for operating temperature.A motor of this type can be categorized as Brushless DC (BLDC).There is a recommended mounting method of Surface Mount.Drivers controllers is based on the ZXBM2004 part number.A device with 16pins is available.A voltage of 18V is used as the supply voltage for this driver.In this case, the output voltage is maintained at 600mV.This device operates on 14.5mAsupply current.
ZXBM2004Q16TA Features
Applications : Fan Controller
base on ZXBM2004 number
ZXBM2004Q16TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXBM2004Q16TA motor drivers applications.
  • Large format LED backlighting
  • Scanning equipment
  • Automotive exterior and interior lighting
  • Alternative to HID lights
  • Automotive instrumentation
  • Brake lights
  • Fog lamps
  • Dome
  • Monitoring the energy that the luminaire uses
  • Camera-enabled smartphones
Step5Bar-code shipping tag
ZXBM2004Q16TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    288.002805mg
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Fan Controller
  • Voltage - Supply
    4.7V~18V
  • Base Part Number
    ZXBM2004
  • Function
    Controller - Commutation, Direction Management
  • Output Voltage
    600mV
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    PWM
  • Operating Supply Current
    14.5mA