  • ZXBM1021Q20TC
ZXBM1021Q20TC
advertisement
Manufacturer No:
ZXBM1021Q20TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXBM1021Q20TC
Package:
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXBM1021Q20TC
Description:
3.9mm mm Motor Drivers 20 12V V 8.65mm mm
Purchasing and Inquiry
ZXBM1021Q20TC Overview
This package is designed to work with [0].Drivers controllers comes in a 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) case.Drivers controllers is recommended that the part be mounted by Surface Mount.I believe it is suitable for the component connected to Fan Controller.The device can supply 6.8V~18V volts.This device operates at a temperature range of -40°C~110°C TA.This motor type can be categorized as Brushless DC (BLDC).This part has 20termination options.Drivers controllers is important to note that this amplifier should be operated at the 12Vsetting.There is a recommended mounting method of Surface Mount.This device utilizes the BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLERanalog integrated circuit.The device has 20 pins.Drivers controllers operates from a voltage of 18V volts.
ZXBM1021Q20TC Features
Applications : Fan Controller
ZXBM1021Q20TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXBM1021Q20TC motor drivers applications.
  • RGB and monochromatic LED drivers for signage and traffic signals
  • parking lights
  • Multiple output capability
  • Display LED backlighting
  • drivers for outdoor application
  • Tunnel lights
  • Industrial high-bay lights
  • LCD displays
  • CHMSL (center high-mount stop lamps)
  • Automotive applications
Step5Bar-code shipping tag
ZXBM1021Q20TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Fan Controller
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    6.8V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Function
    Controller - Commutation, Direction Management
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    6.8V
  • Interface
    PWM
  • Analog IC - Other Type
    BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLER
  • Output Configuration
    Pre-Driver - Half Bridge (2)
  • Motor Type - AC, DC
    Brushless DC (BLDC)
  • Height Seated (Max)
    1.73mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm