  • ZPY7V5-TAP
ZPY7V5-TAP
advertisement
Manufacturer No:
ZPY7V5-TAP
HK JDW NO:
884-ZPY7V5-TAP
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ZPY7V5-TAP
Purchasing and Inquiry
ZPY7V5-TAP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 5V.A voltage of 6.04% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Zeners have a zener current of 143mA, so their design is highly flexible.
ZPY7V5-TAP Features
reverse leakage current of 500nA @ 5V
500nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 143mA
ZPY7V5-TAP Applications
Step5Bar-code shipping tag
ZPY7V5-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    1Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 5V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    1Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    6.04%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    143mA