  • BZG03C270TR
BZG03C270TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C270TR
HK JDW NO:
884-BZG03C270TR
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BZG03C270TR
Purchasing and Inquiry
BZG03C270TR Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 200V is required to supply this electrical device.Reverse leakage currents can reach 1μA.For operation, diode reaches 1.2V @ 500mA at the maximum voltage - Forward (Vf).A peak reverse voltage of 1μA is recommended for this device to function fully.
BZG03C270TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 200V
1μA @ 200V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZG03C270TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C270TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    1kOhm
  • Test Current
    2mA
  • Breakdown Voltage
    251V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    270V
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    7%
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Working Voltage
    270V
  • Impedance
    1kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 200V
  • Power Dissipation
    3W