  • ZNBG3000Q16TC
ZNBG3000Q16TC
advertisement
Manufacturer No:
ZNBG3000Q16TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZNBG3000Q16TC
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZNBG3000Q16TC
Description:
16 Terminations5V~12V 16 Pin ZNBG3000 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
ZNBG3000Q16TC Overview
Tape & Reel (TR) is acceptable for shipping the power management.The package is conveniently packaged the power management in 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) .The Surface Mount mounting method is universal for easy adaptation.It is intended to be used at Bias Controller as well as for other applications.Ideally, the operating temperature of the power management ic should be set to -30°C~70°C to avoid any malfunctions.For its operation, the power management uses 5V~12V voltage.To find more power ic's pin-to-pin solutions, try searching ZNBG3000 .On the power management, you can find 16 terminals.As a ANALOG CIRCUIT analog IC, the instruments designs has received lots of praise.The integrated power supplies is designed with 16 pins.The board has a Surface Mount for mounting on PCBs or other boards.Supplied by 5V voltage, the power manager can accomplish the many demanding tasks.Power ic pinout starts with the 16 pins.It operates at 40mA volts.A minimum of 5V is needed for it to start.There is no need to supply the power supply ic with voltage greater than 12V .
ZNBG3000Q16TC Features
Mainly used in Bias Controller applications
Operating temperature: -30°C~70°C
ANALOG CIRCUIT analog IC
ZNBG3000Q16TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZNBG3000Q16TCPower Management applications.
  • SSTL-2 WHITE SPACE
  • Electronic Test Equipment
  • Hand-Held Systems
  • Port/cable adapters
  • FPGA
  • Telecommunication
  • In Conjunction With the Internal Feedback E/A of OEM Power Supply Units
  • Debug
  • Standard notebook PC
  • I/Os (FPGAs, ASICs, DSPs)
Step5Bar-code shipping tag
ZNBG3000Q16TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Bias Controller
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    5V~12V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZNBG3000
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    12V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    2.2kV
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm