  • ZMY5V1-GS18
ZMY5V1-GS18
advertisement
Manufacturer No:
ZMY5V1-GS18
HK JDW NO:
884-ZMY5V1-GS18
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
ZMY5V1-GS18
Purchasing and Inquiry
ZMY5V1-GS18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 700mV is required.Voltage (Tol) is limited to 5.88%.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 150mA.
ZMY5V1-GS18 Features
reverse leakage current of 500nA @ 700mV
500nA @ 700mV is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 150mA
ZMY5V1-GS18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
ZMY5V1-GS18
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 700mV
  • Power Dissipation
    1W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    5Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    150mA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF (Glass)
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C