  • Z8F0821HH020EG
Z8F0821HH020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0821HH020EG
HK JDW NO:
899-Z8F0821HH020EG
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F0821 20 Pin 20MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 16792
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0821HH020EG
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    Encore!® XP®
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    430mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F0821
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, UART, USART
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 2x10b
    2
  • Core Architecture
    Z8
  • Height Seated (Max)
    1.98mm