  • Z8F0830PH020SG
Z8F0830PH020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0830PH020SG
HK JDW NO:
899-Z8F0830PH020SG
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Z8F0830PH020SG
Description:
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F0830 20 Pin 20MHz 3.3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 2653
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0830PH020SG
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
    8
  • Data Converter
    A/D 7x10b
    Z8
  • Height Seated (Max)
    4.49mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    Encore!®
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    430mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F0830
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V