  • Z8F0230HH020SG
Z8F0230HH020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0230HH020SG
HK JDW NO:
899-Z8F0230HH020SG
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
2KB 2K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F0230 20 Pin 20MHz 3.3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 10283
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0230HH020SG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F0230
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Memory Size
    2kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    2KB 2K x 8
  • Data Converter
    A/D 7x10b
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    Z8
  • Height Seated (Max)
    1.98mm