  • Z84C0020FEG
Z84C0020FEG
advertisement
Manufacturer No:
Z84C0020FEG
HK JDW NO:
899-Z84C0020FEG
Package:
44-LQFP
Datasheet:
Z84C0020FEG
Description:
0.8mm 8-bit Microprocessor Z80 Series Z84C00 44-Pin 20MHz 5V 44-LQFP
Quantity:
In Stock : 9063
Step5Bar-code shipping tag
Z84C0020FEG
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    DRAM MEMORY REFRESH COUNTER
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Voltage
    5V
  • Supply Current-Max
    100mA
    8b
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    Z8
  • Voltage - I/O
    5.0V
    2
  • Height Seated (Max)
    2.5mm
  • Length
    10mm