  • Z84C0010PEG
Z84C0010PEG
advertisement
Manufacturer No:
Z84C0010PEG
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z84C0010PEG
Package:
40-DIP (0.620, 15.75mm)
Datasheet:
Z84C0010PEG
Description:
2.54mm 8-bit Microprocessor Z80 Series Z84C00 40-Pin 10MHz 5V 40-DIP (0.620, 15.75mm)
Purchasing and Inquiry
Z84C0010PEG Overview
Since the microprocessor is packed in 40-DIP (0.620, 15.75mm), shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tube. This CPU has 1 Core 8-Bit cores and 1 Core 8-Bit bus widths. Understand how the operating temperature around -40°C~100°C TA is determined. This is part of the Z80 series. The CPU runs I/O at 5.0V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR. You can search for variants of a microprocessor with Z84C00. There are 40 terminations totally. Using a 5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. The architecture of the microprocessor is 8-bit. 10MHz Hz is the frequency at which the CPU operates. 40 pin functions are described in the datasheets. To transfer data, there are 8b bandwidths available. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 40 pins. Through Hole mounted, this CPU is widely used in many applications. 5V is the CPU core voltage. A 256B amount of RAM (Random-Access Memory) is designed. It is not possible to supply a voltage to the CPU higher than 50mA. A voltage greater than 5V should not normally be applied to the embedded microprocessor. A CPU has a memory size of 64kB bytes. Be sure to check out the additional features of the microprocessor, including: DRAM REFRESH COUNTER. There are 2 external interrupt terminations due to hardware interrupts. As a result, it is able to conduct in a 8-bit manner.
Z84C0010PEG Features
8-Bit Structure
8b-Bit Data Bus Width
256B RAM
Z84C0010PEG Applications
There are a lot of Zilog Z84C0010PEG Microprocessor applications.
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Automatic control
  • Kindle
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Leakage current tester
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Computer/laptop
  • Digital cameras
Step5Bar-code shipping tag
Z84C0010PEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.620, 15.75mm)
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    Z80
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH COUNTER
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    Z84C00
  • Pin Count
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    64kB
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Number of Bits
    8
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Voltage - I/O
    5.0V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 8-Bit
  • Graphics Acceleration
  • Number of External Interrupts
    2
  • Height
    4.19mm
  • Length
    62.74mm
  • Width
    14.22mm