  • YFF18PC1C104MT0H0N
YFF18PC1C104MT0H0N
advertisement
Manufacturer No:
YFF18PC1C104MT0H0N
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-YFF18PC1C104MT0H0N
Package:
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Description:
CAP FEEDTHRU 0.1UF 20% 16V 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YFF18PC1C104MT0H0N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    YFF-P
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    4A
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Physical Dimension
    L1.6XB0.8XH0.6 (mm)/L0.063XB0.031XH0.024 (inch)
  • Filter Type
    FERRITE CHIP
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    30mOhm
  • Insertion Loss
    40dB @ 7MHz ~ 1GHz
  • Insertion Loss (dB)
    40 dB
  • Height
    889μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm