  • YA-2RQ1250-A2
YA-2RQ1250-A2
advertisement
Manufacturer No:
YA-2RQ1250-A2
HK JDW NO:
384-YA-2RQ1250-A2
Package:
Datasheet:
YA-2RQ1250-A2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YA-2RQ1250-A2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Actuator Material
    Steel
  • Operating Temperature
    -55°C~121°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YA
  • Published
    2006
  • Feature
    Steel Plunger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    121°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    20A AC 500mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    17.45mm
  • Current Rating
    20A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Overtravel Plunger
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    480V
  • Max Current Rating
    20A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    20,000,000 Cycles
  • Operating Force
    397 ~ 624gf
  • Overtravel
    0.219 (5.6mm)
  • Differential Travel
    0.007 (0.18mm)
  • Pretravel
    0.050 (1.27mm)
  • Operating Position
    0.859 (21.8mm)
  • Release Force
    283gf
  • Length
    49.28mm