  • Y4062287R000Q0W
Y4062287R000Q0W
advertisement
Manufacturer No:
Y4062287R000Q0W
HK JDW NO:
890-Y4062287R000Q0W
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, FRSH Series, Metal Foil, 287Ohm, 0.3W, ±0.02%, -55°C~225°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y4062287R000Q0W
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~225°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    FRSH
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.02%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2.5ppm/°C
  • Resistance
    287Ohm
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm