  • Y16901R01000F0L
Y16901R01000F0L
advertisement
Manufacturer No:
Y16901R01000F0L
HK JDW NO:
890-Y16901R01000F0L
Package:
TO-220-4
Datasheet:
Description:
1.01Ohms, 8W, Metal Foil,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y16901R01000F0L
  • Package / Case
    TO-220-4
  • Supplier Device Package
    TO-220
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VPR221Z
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    1.01Ohms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    8W
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Height
    21.463mm
  • Height Seated (Max)
    0.845 21.46mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    3.81mm