  • Y162820R0000C9R
Y162820R0000C9R
advertisement
Manufacturer No:
Y162820R0000C9R
HK JDW NO:
890-Y162820R0000C9R
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 20Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.25%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y162820R0000C9R
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm