  • XRA1206IG16-F
XRA1206IG16-F
advertisement
Manufacturer No:
XRA1206IG16-F
HK JDW NO:
3417-XRA1206IG16-F
Package:
TSSOP
Datasheet:
XRA1206IG16-F
Description:
16 Termination 0.65mm I/O Expander 16 Pin 400kHz 1.8V TSSOP
Purchasing and Inquiry
XRA1206IG16-F Overview
It features 8 I/Os.The device is enclosed in the packaging with the TSSOP.It has 16 terminations in total.There are a total of 16 pins on the part.At 1.8V, there is voltage provided by the device.It is used to run 260 using this part's peak reflow temperature.A total of five 1 ports are available on the device.8 is the number of bits on an IC chip.It has 16 pins.Surface Mount can be used to mount the part.The chip conducts at 3.6V voltage.The transistor belongs to the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/peripheral ICs type.The product belongs to the Parallel IO Port series of products.When the maximum operating temperature is reached, it is referred to as 85°C.A minimum working temperature of -40°C is required for this device.There is a maximum frequency of 100kHz for this chip.In this device, there are 8 channels.If it runs at 400kHzHz, it can perform effectively.
XRA1206IG16-F Features
XRA1206IG16-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRA1206IG16-F I/O Expanders applications.
  • Digital Voltmeters
  • Medical Imaging
  • Weigh Scales
  • Communication system
  • Biomedical instrumentation
  • Single-Ended to Differential Conversion/Ampli?cation
  • Legendre–Papoulis filter
  • Low-pass filters
  • Active crossover networks
  • TD-SCDMA
Step5Bar-code shipping tag
XRA1206IG16-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    8
  • Interface
    I2C, SMBus
  • Number of I/O
    8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    160mA
  • Power Dissipation
    200mW
  • Current - Output
    160mA
  • Number of Bits
  • Frequency (Max)
    100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm