  • XRA1202IL16TR-F
XRA1202IL16TR-F
advertisement
Manufacturer No:
XRA1202IL16TR-F
HK JDW NO:
3417-XRA1202IL16TR-F
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
16 Termination 0.5mm 1.8/3.3V I/O Expander 1.8V QFN
Purchasing and Inquiry
XRA1202IL16TR-F Overview
It is programmed with 8 I/Os.In the packaging with the QFN, there is a device enclosed in the package.Overall, it terminates in 16.A total of 16 pins are present on this part.There is voltage at 1.8V provided by the device.To run 260, the peak reflow temperature is taken into account.The device has a total of 1 ports.It is estimated that 8 bits make up all of the IC chip bits.This can deliver the power to 1.8/3.3V in a very efficient manner.In the presence of a voltage of 3.6V, the chip conducts.It belongs to the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/Peripheral ICs Type.This is a model from the Parallel IO Port series.At 85°C, the maximum temperature is reached.This device's minimum working temperature must not be less than -40°C.100kHz is the chip's maximum frequency.
XRA1202IL16TR-F Features
XRA1202IL16TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRA1202IL16TR-F I/O Expanders applications.
  • CDMA2000
  • Bluetooth-enabled mobile communications devices
  • Wien notch
  • ATE
  • Particulate Matter sensors
  • UMTS
  • Weigh Scales
  • Strain Gauges
  • IDEN, PHS, GSM Basestations
  • ECG monitor system apps
Step5Bar-code shipping tag
XRA1202IL16TR-F
  • Package / Case
    QFN
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
    16
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N16
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Interface
    I2C, SMBus
  • Number of I/O
    8
  • Power Dissipation
    200mW
  • Current - Output
    160mA
  • Number of Bits
    8
  • Frequency (Max)
    100kHz
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm