  • CP82C55A-5Z
CP82C55A-5Z
advertisement
Manufacturer No:
CP82C55A-5Z
HK JDW NO:
668-CP82C55A-5Z
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
CP82C55A-5Z
Description:
40 Termination 2.54mm I/O Expander 82C55A 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
CP82C55A-5Z Overview
24 I/Os are programmed into it.A 40-DIP (0.600, 15.24mm)-shaped packaging surrounds the device.In addition, it is available in a Tube case as well.Votage is supplied within a period of 4.5V~5.5V.The mounting type it recommends is Through Hole.Working temperature range 0°C~70°C is required for the device.Its terminations, as a whole, are in the 40 direction.It is estimated that the part has 40 pins in total.The device provides voltage at 5V.There are a total of four 3 ports on the device.Depending on which family of 82C55A part you are looking for, you can find related parts.
CP82C55A-5Z Features
CP82C55A-5Z Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. CP82C55A-5Z I/O Expanders applications.
  • Camera Serial Interface (CSI)
  • Anti-Alias filtering
  • IDEN
  • Single-Ended to Differential Conversion/Ampli?cation
  • Butterworth filter
  • Elliptic filter
  • Wireless data (WAN/LAN) systems
  • High Speed Test and Measurement Equipment
  • Wi-Fi devices
  • DVD
Step5Bar-code shipping tag
CP82C55A-5Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T40
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA
  • Height Seated (Max)
    6.35mm
  • Length
    51.75mm