  • XR16V654DIV-F
XR16V654DIV-F
advertisement
Manufacturer No:
XR16V654DIV-F
Manufacturer:
MaxLinear, Inc.
HK JDW NO:
493-XR16V654DIV-F
Package:
64-LQFP
Datasheet:
XR16V654DIV-F
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260
Purchasing and Inquiry
XR16V654DIV-F Overview
The 64-LQFP package is the most cost-effective.There are 4, QUART channels used for transmission.As far as packaging is concerned, Tray is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.The configuration uses 64 terminations.For its operation, a voltage of 3.3V is provided as the supply voltage.At present, this electronic part has a status of Active.In order to communicate data, there are 4 serial I/Os.Mounting is done through Surface Mount.In order for it to operate, a voltage of 2.25V~3.6V must be applied.There is 64MHz clock frequency measured on this IC.There are some characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter that are present in it.UART can operate at a maximum temperature of 85°C.Furthermore, it was shown to be capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ.In order to operate, the device must be kept at a minimum temperature of -40°C.
XR16V654DIV-F Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ
XR16V654DIV-F Applications
There are a lot of MaxLinear, Inc. XR16V654DIV-F UARTs applications.
  • Portable Applications
  • Battery Operated Electronics
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Factory Automation and Process Controls
  • Ethernet Network Routers
  • Router C ontrol
  • Domestic Applications
  • Remote Access Servers
  • Communications equipment
  • Handheld Computers
Step5Bar-code shipping tag
XR16V654DIV-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Internal Oscillator, Timer/Counter
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.25V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Protocol
    RS232
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    16Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    2 MBps
  • FIFO's
    64 Byte
  • With False Start Bit Detection
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm