  • XR16C854IV-F
XR16C854IV-F
advertisement
Manufacturer No:
XR16C854IV-F
Manufacturer:
MaxLinear, Inc.
HK JDW NO:
493-XR16C854IV-F
Package:
64-LQFP
Datasheet:
XR16C854IV-F
Description:
5V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm 8 CMOS 64 260
Purchasing and Inquiry
XR16C854IV-F Overview
In the 64-LQFP package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 4, QUART channels.When UART comes to packaging, Tray is adopted as the packaging method.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 64 terminations.This device is powered by a voltage of 5V.This electronic part is Active at present.Data communication is supported by 4 serial I/Os.Mounting is possible through Surface Mount.There is a voltage supply of 0 volts for the device.Its clock frequency is measured at 32MHz.A few characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter can be found in it.UART is able to operate at the maximum temperature of 85°C.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.Universal asynchronous receiver-transmitter is possible to transfer data using 8 I/Os.A maximum supply current of 6mA is acceptable.
XR16C854IV-F Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 32MHz
8 I/Os
XR16C854IV-F Applications
There are a lot of MaxLinear, Inc. XR16C854IV-F UARTs applications.
  • Battery Operated Electronics
  • Network Management
  • Industrial computing
  • Infrared Transceivers
  • GPS Devices
  • Factory Automation and Process Controls
  • Portable and battery operated devices
  • Battery Operated Instruments
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Handheld Terminal
Step5Bar-code shipping tag
XR16C854IV-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Internal Oscillator, Timer/Counter
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Number of I/O
    8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Supply Current-Max
    6mA
  • Address Bus Width
    3
  • Protocol
    RS232, RS485
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.25 MBps
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • FIFO's
    128 Byte
  • With False Start Bit Detection
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm