  • XR16M680IM48-F
XR16M680IM48-F
advertisement
Manufacturer No:
XR16M680IM48-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XR16M680IM48-F
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) CMOS 48
Purchasing and Inquiry
XR16M680IM48-F Overview
There is a cost-effective TQFP package available for this product.Transmissions are made using 1 channels.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 48 terminations.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 85°C to ensure a long working period.A configuration of the chip is determined by its 48 pins.Using the Surface Mount method, it is mounted.Keeping the supply voltage below 3.63V can ensure that reliability will be preserved in the system.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 1.62V.
XR16M680IM48-F Features
XR16M680IM48-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XR16M680IM48-F UARTs applications.
  • GPS Systems
  • Network Management
  • Battery Operated Instruments
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Remote Access Servers
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Telecommunication Network Routers
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Factory Automation and Process Controls
  • Portable Appliances
Step5Bar-code shipping tag
XR16M680IM48-F
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    48
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    3.63V
  • Min Supply Voltage
    1.62V
  • Nominal Supply Current
    2.5mA