  • ST16C550CQ48-F
ST16C550CQ48-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C550CQ48-F
HK JDW NO:
3417-ST16C550CQ48-F
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
7.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7.1mm mm
Purchasing and Inquiry
ST16C550CQ48-F Overview
This product is available in a cost-effective package called TQFP.Transmission is done through 1 channels.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed 0°C.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 70°C.In its configuration, it is designed around the 48 pins.The way of mounting it is Surface Mount.The supply voltage should be kept below 5.5V to ensure reliability.When the supply voltage is kept above 2.97V, reliability can be ensured.Designed for specific applications, it operates with a current of 3mA.Various information is stored in the memory with a size of 16B.
ST16C550CQ48-F Features
ST16C550CQ48-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C550CQ48-F UARTs applications.
  • Communications equipment
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Battery Operated Instruments
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Cellular data devices
  • Factory Automation and Process Controls
  • Portable Appliances
  • Cellular Phones DataPort
  • Telecommunication Network Routers
Step5Bar-code shipping tag
ST16C550CQ48-F
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    9.071791g
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Memory Size
    16B
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Height
    1.05mm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    7.1mm