  • XC7Z100-L2FFG900I
XC7Z100-L2FFG900I
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z100-L2FFG900I
HK JDW NO:
903-XC7Z100-L2FFG900I
Package:
900-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z100-L2FFG900I
Description:
900 Terminations-40°C~100°C TJ 900 Pin System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V Min 950mV VMax 1.05V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.Assigned with the package 900-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.It is a member of the Zynq?-7000 series.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 444K Logic Cells.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.An integral part of this SoC consists of a total of 130 I/Os.A 1V power supply is recommended.In total, there are 900 terminations, so system on a chip is really aided by this.800MHz is the wireless SoC's frequency.This SoC meaning utilizes a core architecture of ARM as its foundation.Further features of this SoC processor are PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY.There is a 900-pin version of this computer SoC available.There is a maximum supply voltage of 1.05V.Power is supplied to it at least in the amount of 950mV.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z100-L2FFG900I System On Chip (SoC) applications.
  • Smart appliances
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Temperature Sensors
  • Automotive
  • Networked sensors
  • CNC control
  • Vending machines
  • Industrial sectors
  • Digital Media
  • Industrial AC-DC
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z100-L2FFG900I
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    900-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    900
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Zynq®-7000
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    900
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    800MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.05V
  • Min Supply Voltage
    950mV
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Propagation Delay
    120 ps
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Turn On Delay Time
    120 ps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 444K Logic Cells
  • Number of Registers
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm