  • XC6119N27A7R-G
XC6119N27A7R-G
advertisement
Manufacturer No:
XC6119N27A7R-G
HK JDW NO:
817-XC6119N27A7R-G
Package:
4-UDFN
Datasheet:
XC6119N27A7R-G
Description:
1V4 Terminals Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
XC6119N27A7R-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 4 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. As a reference, this IC power includes 4-UDFN functions for your convenience. This IC power shares lots of benefits with other Voltage Detector products. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. When a supply voltage of 1V is applied to the power ic, it conducts. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. Surface Mount mounts IC management. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. Pin count of the power management is 4. The recommended mounting type is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. The other features include, for example, [0], which is just one example. This power management requires 0.7/6V power to work. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 500nA.
XC6119N27A7R-G Features
Voltage Detector type
XC6119N27A7R-G Applications
There are a lot of Torex Semiconductor Ltd XC6119N27A7R-G Voltage Supervisors applications.
  • Network equipment
  • FPGA design
  • Cloud computing
  • Electronics installed in the vehicle
  • Battery-powered equipment
  • Leakage protection
  • Personal computers
  • Fire equipment power monitoring system
  • Smart meter
  • Detection of phase sequence
Step5Bar-code shipping tag
XC6119N27A7R-G
  • Package / Case
    4-UDFN
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold (Ni/Au)
  • Additional Feature
    DETECT VOLTAGE IS 2.7 VOLT
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.7V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    2.7V
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.646V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.754V
  • Threshold Voltage
    +2.7V
  • Width
    0.9mm