  • XBP24-Z7CIT-006J
XBP24-Z7CIT-006J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7CIT-006J
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7CIT-006J
Package:
Module
Datasheet:
XBP24-Z7CIT-006J
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7CIT-006J Overview
Through Hole is used to mount the RF Transceiver.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.This Transceiver should operate at a temperature of -40°C~85°C when operating.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? ZB family, is what we are describing here.RF Transceiver can supply voltages up to 3V~3.4V.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
XBP24-Z7CIT-006J Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7CIT-006J Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7CIT-006J RF Transceiver Modules applications.
  • Automotive
  • Thermostats
  • Transmit
  • Industrial and Data Logger
  • Remote Device Management
  • Security Systems
  • LED Lighting
  • Switch
  • POS Terminals
  • Health care
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7CIT-006J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    XBee-Pro® ZB
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    10dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    170mA