  • A2541R24C10GM
A2541R24C10GM
advertisement
Manufacturer No:
A2541R24C10GM
Manufacturer:
Anaren
HK JDW NO:
70-A2541R24C10GM
Package:
34-SMD Module
Purchasing and Inquiry
A2541R24C10GM Overview
RF Transceiver is possible to mount the RF Transceiver using Surface Mount.This RF Transceiver module utilizes the Tray package for optimized performance.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.A type of RF Transceiver Module, belonging to the AIR? family, is what we are describing here.There is 2V~3.6V voltage limit on the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.
A2541R24C10GM Features
Surface Mount
Tray package
2V~3.6V volts
A2541R24C10GM Applications
There are a lot of Anaren A2541R24C10GM RF Transceiver Modules applications.
  • Retail
  • Consumer Electronics
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Transmit
  • Industrial Controls
  • Receive
  • Digital Remote
  • LED Lighting
  • Medical
  • Switch
Step5Bar-code shipping tag
A2541R24C10GM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    34-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AIR™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Memory Size
    256kB Flash 8kB RAM
  • Data Rate
    2Mbps
  • Utilized IC / Part
    CC2541
  • Protocol
    Bluetooth v4.0
  • Power - Output
    1dBm
  • RF Family/Standard
    Bluetooth
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -94dBm
  • Current - Receiving
    14mA
  • Current - Transmitting
    13mA