  • A2500R24C00GR
A2500R24C00GR
advertisement
Manufacturer No:
A2500R24C00GR
Manufacturer:
Anaren
HK JDW NO:
70-A2500R24C00GR
Package:
24-SMD Module
Datasheet:
A2500R24C00GR
Purchasing and Inquiry
A2500R24C00GR Overview
In order to mount the RF Transceiver, Surface Mount is used.optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this RF Transceiver module.As you can see, this RF Transceiver module contains 24 terminations.This Transceiver should operate at a temperature of -40°C~85°C when operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the AIR? family.There is 1.8V~3.6V voltage limit on the RF Transceiver.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.With the Surface Mount mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
A2500R24C00GR Features
Surface Mount
Tape & Reel (TR) package
24 terminations
1.8V~3.6V volts
A2500R24C00GR Applications
There are a lot of Anaren A2500R24C00GR RF Transceiver Modules applications.
  • Medical
  • LoT applications
  • Fitness
  • Remote Device Management
  • Health and Fitness
  • Low-power IoT applications
  • Home and Security
  • Secure Payment
  • Internet Radio
  • Patient Asset Tracking
Step5Bar-code shipping tag
A2500R24C00GR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    24-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    AIR™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Depth
    9mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-N24
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Nominal Supply Current
    16mA
  • Data Rate
    500kbps
  • Utilized IC / Part
    BCM43362
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Power - Output
    1dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Sensitivity (dBm)
    -104 dBm
  • Height Seated (Max)
    2.5mm
  • Length
    12mm