  • XA7Z020-1CLG484Q
XA7Z020-1CLG484Q
advertisement
Manufacturer No:
XA7Z020-1CLG484Q
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XA7Z020-1CLG484Q
Package:
484-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XA7Z020-1CLG484Q
Description:
484 Terminations-40°C~125°C TJ 484 Pin System On ChipAutomotive, AEC-Q100, Zynq?-7000 XA Series 130 I/O
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.Manufacturer assigns package 484-LFBGA, CSPBGA to this system on a chip.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.The system on a chip is part of the series Automotive, AEC-Q100, Zynq?-7000 XA.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~125°C TJ.This SoC security combines Artix?-7 FPGA, 85K Logic Cells and that is something to note.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of 130 I/Os.It is really beneficial to have system on a chip since there are 484 terminations in total.As any high-quality Other uPs/uCs/Peripheral ICs, it is a system on a chip of outstanding capabilities.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 11.8V.This wireless SoC uses MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs, uCs, and peripheral ICs.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 667MHz.In order to operate the SoC meaning, it must be based on the core architecture of ARM.The computer SoC has 484 pins.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XA7Z020-1CLG484Q System On Chip (SoC) applications.
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Industrial automation devices
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Industrial robot
  • Samsung galaxy gear
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Robotics
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • High-end PLC
  • sequence controllers
Step5Bar-code shipping tag
XA7Z020-1CLG484Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, Zynq®-7000 XA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other uPs/uCs/Peripheral ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    667MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    11.8V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, GPIO, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 85K Logic Cells
  • UV Erasable
    N
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    19mm