  • XA7Z010-1CLG225Q
XA7Z010-1CLG225Q
advertisement
Manufacturer No:
XA7Z010-1CLG225Q
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XA7Z010-1CLG225Q
Package:
225-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XA7Z010-1CLG225Q
Description:
225 Terminations-40°C~125°C TJ 225 Pin System On ChipAutomotive, AEC-Q100, Zynq?-7000 XA Series 86 I/O
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 225-LFBGA, CSPBGA.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.A system on chip SoC of this type belongs to the Automotive, AEC-Q100, Zynq?-7000 XA series.The average operating temps for this SoC meaning should be -40°C~125°C TJ.There is one thing to note about this SoC security: it combines Artix?-7 FPGA, 28K Logic Cells.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.In total, this SoC part has 86 I/Os.The system on a chip uses 225 terminations in total.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Other uPs/uCs/Peripheral ICs will do.You will need to provide 11.8V power supplies in order to run system on chip.It uses MICROPROCESSOR CIRCUIT as its processor, controller, and peripheral SoCs.A wireless SoC that operates at a frequency of 667MHz is what the wireless SoC does.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.The computer SoC is the 225-pin version.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XA7Z010-1CLG225Q System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial transport
  • POS Terminals
  • Body control module
  • Keyboard
  • Special Issue Information
  • Optical drive
  • High-end PLC
  • DC-input BLDC motor drive
  • Medical Pressure
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
Step5Bar-code shipping tag
XA7Z010-1CLG225Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    225-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    225
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, Zynq®-7000 XA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    225
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other uPs/uCs/Peripheral ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    667MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    11.8V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, GPIO, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    86
  • RAM Size
    256KB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 28K Logic Cells
  • UV Erasable
    N
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    13mm