  • X9C503PI
X9C503PI
advertisement
Manufacturer No:
X9C503PI
Manufacturer:
Xicor
HK JDW NO:
4898-X9C503PI
Package:
DIP
Datasheet:
X9C503PI
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersSerial100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C503PI Overview
Package DIP contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.A 100 position is contained in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.In order for it to perform, it relies on 5V.Limiting the flow with 50kOhm is possible.A mount of Through Hole is used for digital potentiometer.It is capable of delivering voltage at 5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
X9C503PI Features
Available in DIP package
1 Circuits
X9C503PI Applications
There are a lot of Xicor X9C503PI Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable computer
  • LEDs
  • Programmable low pass filter
  • Voltage control
  • Adjustable current control
  • Wheatstone bridges
  • Sensor trimming instrumentation
  • Medical equipment
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9C503PI
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C503PI.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Power Rating
    10mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Height Seated (Max)
    4.32mm
  • Width
    7.62mm