  • X95820WV14I-2.7T1
X95820WV14I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X95820WV14I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X95820WV14I-2.7T1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X95820WV14I-2.7T1
Description:
14 Terminations3.3V X95820 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X95820WV14I-2.7T1 Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.The terminations are 14.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It operates on 3.3V and is powered by it.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 10kOhm.X95820 family member.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X95820WV14I-2.7T1 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X95820WV14I-2.7T1 Applications
  • Household appliances
  • Adjustable current control
  • Industrial control circuits
  • Brightness of monitors
  • Healthcare Products
  • Voltage control
  • Power calibration
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • PC
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
X95820WV14I-2.7T1
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±45ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm